سبک زندگی قسمت ششم

8 مرحله استفاده از اسید هیالورونیک برای پوست

 1. پوست خود را کاملاً تمیز کنید: قبل از استفاده از محصولات مراقبت از پوست، مهم است که پوست خود را کاملاً تمیز کنید تا آلودگی، چربی و ناخالصی ها از بین برود. از یک پاک کننده ملایم مناسب با نوع پوست خود استفاده کنید.
 2. لایه برداری منظم: لایه برداری به حذف سلول های مرده پوست و باز کردن منافذ پوست کمک می کند و به محصولات مراقبت از پوست شما اجازه می دهد تا به عمق پوست نفوذ کنند. یک تا دو بار در هفته از یک اسکراب لایه بردار ملایم یا یک لایه بردار شیمیایی حاوی آلفا هیدروکسی اسید (AHA) یا بتا هیدروکسی اسید (BHAs) استفاده کنید.
 3. از یک تونر استفاده کنید: تونرها به متعادل کردن pH پوست شما کمک می‌کنند و هر گونه ناخالصی باقی‌مانده را پس از پاک‌سازی پاک می‌کنند. به دنبال تونر بدون الکل و حاوی مواد تسکین دهنده مانند آلوئه ورا یا فندق جادوگر باشید.
 4. استفاده از سرم یا محصول درمانی: سرم ها و محصولات درمانی حاوی دوزهای متمرکزی از مواد فعال مانند HA هستند که می تواند به رفع مشکلات خاص پوست مانند خطوط ریز، چین و چروک و رنگ ناهموار پوست کمک کند. به دنبال محصولی باشید که حاوی حداقل 1٪ HA باشد.
 5. مرطوب کننده: مرطوب کردن برای حفظ مزایای محصولات مراقبت از پوست و حفظ رطوبت پوست در طول روز ضروری است. از مرطوب کننده ای استفاده کنید که برای نوع پوست شما مناسب است و حاوی HA برای آبرسانی بیشتر و فواید حجیم است.
 6. مراقبت از چشم: پوست اطراف چشم شما ظریف است و نیاز به مراقبت ویژه دارد. از کرم دور چشم حاوی HA استفاده کنید تا به کاهش خطوط ریز، حلقه های تیره و پف کمک کند.
 7. از پوست خود در برابر آفتاب محافظت کنید: اشعه ماوراء بنفش می تواند به پوست شما آسیب برساند و روند پیری را تسریع کند. از ضدآفتاب وسیع الطیف با حداقل SPF 30 استفاده کنید و هر دو ساعت یکبار یا بلافاصله پس از شنا یا تعریق دوباره استفاده کنید.
 8. صبور و ثابت قدم باشید: زمانی که نوبت به دیدن نتایج روتین مراقبت از پوست می‌رسد، ثبات کلیدی است. به روال خود پایبند باشید و صبور باشید – ممکن است چند هفته طول بکشد تا بهبودهای قابل توجهی در پوست خود مشاهده کنید.

35 نکته برای استفاده از اسید هیالورونیک در روتین مراقبت از پوست

 1. با مقدار کم شروع کنید: اگر به تازگی با HA آشنا هستید، با مقدار کمی (حدود 1-2٪) شروع کنید و به تدریج افزایش دهید تا پوست شما متحمل شود.
 2. به دنبال محصولاتی باشید که پایدار هستند: HA به گرما و نور حساس است، بنابراین به دنبال محصولاتی باشید که فرمول‌بندی شده‌اند تا پایدار باشند و اثربخشی خود را حفظ کنند.
 3. از محصولاتی که حاوی مواد خشن هستند پرهیز کنید: HA می‌تواند برای پوست‌های حساس تحریک‌کننده باشد، بنابراین از محصولاتی که حاوی مواد خشن مانند الکل، سولفات‌ها یا عطرهای مصنوعی هستند اجتناب کنید.
 4. از HA در صبح و عصر استفاده کنید: از محصولات حاوی HA در صبح و عصر استفاده کنید تا به حفظ رطوبت و حمایت از عملکرد سد طبیعی پوست شما کمک کند.
 5. ترکیب با سایر مواد: HA وقتی با مواد دیگری مانند ویتامین C، رتینول یا پپتیدها ترکیب شود می‌تواند موثرتر باشد.
 6. مراقب نوع پوست خود باشید: HA برای پوست های حساس می تواند خیلی خشن باشد، بنابراین با مقدار کمی شروع کنید و به تدریج در صورت نیاز افزایش دهید.
 7. از محصولات حاوی HA استفاده کنید: به دنبال محصولاتی باشید که حاوی HA هستند، مانند سرم‌ها، مرطوب‌کننده‌ها و کرم‌های دور چشم.
 8. از لایه برداری بیش از حد خودداری کنید: لایه برداری بیش از حد می تواند باعث تحریک و خشکی شود، بنابراین ملایم باشید و از استفاده مکرر از لایه بردارهای خشن خودداری کنید.
 9. صبور باشید: کار HA ممکن است زمان بر باشد، بنابراین صبور باشید و با روال مراقبت از پوست خود سازگار باشید.
 10. از HA در مراقبت از بدن خود استفاده کنید: HA می تواند برای پوست بدن شما نیز مفید باشد، بنابراین استفاده از لوسیون بدن، کرم و کرم دست حاوی HA را در نظر بگیرید.
 11. از ماسک‌های حاوی HA استفاده کنید: ماسک‌های تزریق‌شده با HA می‌توانند دوز شدیدی از فواید آبرسانی و حجیم کنندگی را ارائه دهند.
 12. از استفاده از HA با سایر ترکیبات آبرسان خودداری کنید: HA در صورت ترکیب با سایر ترکیبات آبرسان می تواند کمتر موثر باشد، بنابراین از مصرف آن با موادی مانند گلیسیرین، عسل یا آلوئه ورا خودداری کنید.
 13. از HA در مراقبت از موهای خود استفاده کنید: HA می تواند به آبرسانی و محافظت از موهای شما نیز کمک کند، بنابراین از HA- استفاده کنید حاوی ماسک یا نرم کننده مو.
 14. از مراقبت از لب های تزریق شده با HA استفاده کنید: HA می تواند به آبرسانی و حجیم شدن لب های شما کمک کند، بنابراین استفاده از بالم لب یا ماسک لب حاوی HA را در نظر بگیرید.
 15. از مصرف HA با اسیدها خودداری کنید: HA در صورت ترکیب با اسیدها می تواند کمتر موثر باشد، بنابراین از مصرف آن با موادی مانند اسید گلیکولیک، اسید لاکتیک یا اسید سالیسیلیک خودداری کنید.
 16. از ضدآفتاب های حاوی HA استفاده کنید: HA می تواند به محافظت از پوست شما در برابر اشعه های مضر UV خورشید کمک کند، بنابراین به دنبال کرم های ضد آفتاب حاوی HA باشید.
 17. از آرایش حاوی HA استفاده کنید: HA را می توان در محصولات آرایشی مانند فونداسیون، کانسیلرها و پودرهای تنظیم کننده قرار داد تا فواید آبرسانی و حجیم کنندگی را ارائه دهد.
 18. از مصرف HA با رتینول اجتناب کنید: HA در صورت ترکیب با رتینول می تواند کمتر موثر باشد، بنابراین از مصرف آن با این ماده اجتناب کنید.
 19. استفاده از مه‌های صورت تزریق‌شده با HA: مه‌های صورت تزریق‌شده با HA می‌توانند دوز فوری از فواید آبرسانی و حجیم کنندگی را ارائه دهند.
 20. از مصرف HA با الکل خودداری کنید: HA در صورت ترکیب با الکل می تواند کمتر موثر باشد، بنابراین از مصرف آن با محصولات حاوی الکل خودداری کنید.
 21. از روغن‌های بدن تزریق‌شده با HA استفاده کنید: روغن‌های بدن حاوی HA می‌توانند فواید آبرسانی و حجیم را برای پوست بدن شما فراهم کنند.
 22. از استفاده از HA با اسیدهای لایه بردار اجتناب کنید: HA در صورت ترکیب با اسیدهای لایه بردار می تواند کمتر موثر باشد، بنابراین از مصرف آن با موادی مانند اسید گلیکولیک، اسید لاکتیک یا اسید سالیسیلیک خودداری کنید.
 23. از ماسک‌های صورت تزریق‌شده با HA استفاده کنید: ماسک‌های صورت تزریق‌شده با HA می‌توانند مقدار زیادی از فواید آبرسانی و حجیم کنندگی را ارائه دهند.
 24. از استفاده از HA با لایه‌بردارهای خشن خودداری کنید: HA وقتی با لایه‌بردارهای خشن ترکیب شود می‌تواند کمتر موثر باشد، بنابراین از استفاده از آن با موادی مانند دانه‌های پاک کننده یا اسکراب‌های خشن اجتناب کنید.
 25. از کرم‌های دست حاوی HA استفاده کنید: کرم‌های دست حاوی HA می‌توانند فوایدی برای آبرسانی و حجیم کردن دست‌های شما داشته باشند.
 26. از استفاده از HA همراه با مواد خشک کن خودداری کنید: HA در صورت ترکیب با مواد خشک کننده مانند الکل یا سولفات ها می تواند کمتر موثر باشد، بنابراین از مصرف آن با این مواد خودداری کنید.
 27. از کرم‌های پا حاوی HA استفاده کنید: کرم‌های پا حاوی HA می‌توانند فواید آبرسانی و حجیم‌کننده‌ای برای پاهای شما داشته باشند.
 28. از استفاده از HA با پوست حساس خودداری کنید: HA می تواند برای پوست های حساس خیلی خشن باشد، بنابراین از استفاده از آن برای انواع پوست های حساس خودداری کنید.
 29. از درمان‌های لب تزریق شده با HA استفاده کنید: درمان‌های لب تزریق‌شده با HA می‌تواند مزایایی برای آبرسانی و حجیم شدن لب‌های شما داشته باشد.
 30. از استفاده از HA با پوست های چرب خودداری کنید: HA می تواند برای پوست های چرب بیش از حد چرب باشد، بنابراین از مصرف آن برای انواع پوست های چرب خودداری کنید.
 31. از شوینده‌های بدن حاوی HA استفاده کنید: شوینده‌های بدن حاوی HA می‌توانند فواید آبرسانی و حجیم را برای پوست بدن شما فراهم کنند.
 32. از استفاده از HA با پوست خشک خودداری کنید: HA می تواند برای پوست های خشک بیش از حد خشک کننده باشد، بنابراین از مصرف آن برای انواع پوست های خشک خودداری کنید.
 33. از اسپری های صورت تزریق شده با HA استفاده کنید: اسپری های صورت تزریق شده با HA می توانند دوز فوری از فواید آبرسانی و حجیم کنندگی را ارائه دهند.
 34. از استفاده از HA با نواحی حساس خودداری کنید: HA می تواند برای نواحی حساس مانند پوست اطراف چشم یا دهان شما بسیار خشن باشد، بنابراین از استفاده از آن در این مناطق اجتناب کنید.
 35. با یک متخصص پوست مشورت کنید: اگر پوست حساسی دارید یا در مورد استفاده از HA نگرانی هایی دارید، با یک متخصص پوست مشورت کنید تا بهترین اقدام را برای نگرانی های پوستی خاص خود تعیین کنید.

منابع :

 1. «اسید هیالورونیک: بررسی جامع فواید و کاربردهای پوستی آن» توسط S.K. Chaudhary و S.C. Kang، منتشر شده در Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology.
 2. «اسید هیالورونیک: مروری بر ساختار، عملکرد و کاربردهای آن در پوست» توسط J.M. Hwang و H.J. Kim، منتشر شده در مجله درمان پوستی.
 3. نقش هیالورونیک اسید در آبرسانی و ضد پیری پوست توسط A.M. کاتز و A.M. کاتز، منتشر شده در ژورنال Cosmetic Dermatology.

توجه: این عناوین مرجع فقط برای مقاصد اطلاعاتی ارائه شده اند و نباید به عنوان توصیه پزشکی تلقی شوند. همیشه قبل از شروع هر روتین یا محصول جدید مراقبت از پوست با یک متخصص پوست یا سایر متخصصین مراقبت های بهداشتی واجد شرایط مشورت کنید.

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا